Používaním našich webových stránok súhlasíte s používaním súborov cookie v rámci pravidiel cookie.
Menu
Vy ste navštívili: > Úvod >

Manekineko

Manekineko

Manekineko

Veľa príbehov existuje o japonskej mačke šťastia: manekineko. Japonci milujú toto milé zvieratko, ktoré je akoby ich maskotom, ktoré prináša a pozýva do domu a do podnikania šťastie a prosperitu. V Japonsku sa sošky mačiek umiestňujú pri vchode do domu ako aj vo výkladoch, resp. v oknách obchodov a firiem. 

Podľa legendy bol raz jeden zámožný pán, ktorý sa vydal na cestu za šťastím. Ocitol sa raz v blízkosti starého chrámu, ktorého chudobný mních choval mačku. Putovník bol unavený, a tak si sadol pod strom v blízkosti chrámu. V tom sa zrazu spustila búrka. Mačička sedela pred bránou chrámu a akoby zamávala putovníkovi. Ten nechcel veriť svojim očiam, ale bol zvedavý, a preto sa rozhodol, že si mačičku a chrám pozrie z blízka. Vstúpil do chrámu. Akonáhle sa však vzdialil od stromu, do stromu udrel blesk. Bohatý putovník sa stal patrónom chrámu, a mávajúca mačička, ktorá privoláva šťastie, priateľov a hojnosť, sa stala súčasťou japonského folklóru a tradícií. 

Chrám z legendy stále existuje, nájdete si ho v tichšej časti Tokia. Pozrite si fotografie chrámu Gotoku-ji (čítaj Gotoku-dži) so soškami manekineko v každom kúte: link

 

Podľa tradícií Feng Shui farba mačky pridáva silu talizmanu takto: 

Biele manekineko prizýva šťastie.

Čierne manekineko chráni pred ochorením.

Zlaté manekineko vám prináša bohatstvo.

Ružové manekineko prináša šťastie v láske.

Manekineko so zdvihnutou ľavou labkou, prizýva zákazníkov.

Manekineko so zdvihnutou pravou labkou, prizýva prosperitu.

 

 

 

Štítky priložené k obsahu: Info

Hľadanie