Zaujímavosti

Ako byť EKO pomocou furoshiki?
Čo je furoshiki (furošiki)?
Šatka/obrúsok/obrus... v tvare štvorca, vo veľkosti cca od 45x45cm do 120x120 cm. Je to pôvodne ekologická, tradičná japonská technika "zero waste" (bezodpadového) balenia darčekov a iných vecí. V dávnych časoch slúžila táto šatka na zabalenie šiat, obuvi a uteráka pri návšteve verejných kúpeľných domov (furo).

Čo je uruši?
Lak uruši pochádza z „lakového stromu“, sumachu (Rhus verniciflua). Tento strom dorastá do výšky 20m, biela miazga stromu, tzv. surový lak obsahuje olej „urušiol“, ktorý sa potom filtruje, následným ohrievaním na nízkych teplotách sa vyparuje vlhkosť zo surového laku, farba stmavne a dosiahne sa hladká konzistencia. Farba laku je priezračná až tmavohnedá, pridaním rôznych prírodných farbív môže byť čierna, cinóbrovo červená, žltá, atď.

Veľa príbehov existuje o japonskej mačke šťastia: manekineko. Japonci milujú toto milé zvieratko, ktoré je akoby ich maskotom, ktoré prináša a pozýva do domu a do podnikania šťastie a prosperitu. V Japonsku sa sošky mačiek umiestňujú pri vchode do domu ako aj vo výkladoch, resp. v oknách obchodov a firiem.

Pôvod
Prvé bábiky kokeši boli pravdepodobne vyrobené niekedy začiatkom 19. storočia v severovýchodnej časti ostrova Honšú, v regióne Tohoku. Sústružníci dreva, zvaní kiji-ši, v hornatých oblastiach s horúcimi prameňmi pre návštevníkov kúpeľov predávali tieto bábiky ako suveníry. Tí ich darovali ďalej svojim deťom, podľa iných zdrojov ich odnášali do svojich príbytkov ako ochranné talizmany pre bohatú úrodu.
Kimono
Slovo kimono je spojením znakov "kiru" a "mono", čiže „obliecť si, nosiť” a „vec”.
Kimono má strih v tvare písmena T, v Japonsku sa nosí vždy ľavou stranou na vrchu, opačne sa oblieka iba nebožtíkom.
Obliekanie kimona má niekoľko špecifík, z čoho vymenujeme niektoré základné.